Suvremeno društvo polako ruši tabue o neplodnosti i o njoj se više ne šuti.
Zasluge za to pripadaju i slavnim osobama koje su javno progovorile o svojim problemima s plodnošću, nacionalnim projektima podizanja svijesti javnosti o neplodnosti te mnogim znanstvenim otkrićima. Je li rješenje u izvanmaterničnoj oplodnji, kriopohrani spermija ili dodatnoj pomoći prirodnim putem?
Svakodnevno smo svjedoci novih činjenica koje zabrinjavaju stručnjake. Žene u Americi se masovno odlučuju na zamrzavanje jajnih stanica u mladosti. Stručnjaci s Hebrejskog sveučilišta u Jeruzalemu svojim su istraživanjima utvrdili da posljednjih 40 godina muškarcima broj spermija konstantno pada. Dobna granica kada se žene odlučuju na prvu trudnoću polako se penje iznad 30 godina, a sve je više postupaka umjetne oplodnje. Realnost mladih su i pritisci svakodnevice i roditelja, stres na poslu, starenje stanovništva te financijski i stambeni problemi. Možemo li s pravom biti zabrinuti za svoju plodnost i buduće generacije? Što pojedinac može učiniti da izbjegne takve probleme?
Neplodnost je bolest suvremenog društva ili barem posljedica ubrzanog načina života. U javnosti se sve više govori o neplodnosti, ali sram i dalje postoji. Shvaćamo je kao nedostatak koji implicira nedostatak muškosti ili ženstvenost i držimo ga duboko u sebi. Mnoge su poznate osobe priznale da su imale problema sa začećem, pa možda to može i druge potaknuti da prihvate neplodnost kao normalnu pojavu u suvremenom društvu. S obzirom da je svaki šesti par neplodan, s neplodnošću se vjerojatno suočava netko od vaših susjeda ili prijatelja. O problemima s neplodnošću ili sa začećem tijekom postupka umjetne oplodnje javno su govorile Michelle Obama, Anna Hathaway, Chrissy Teigen i John Legend, Halle Berry, Kim Kardashian West, Courtney Cox, Celine Dion, Brooke Shields i mnoge druge. Poruka je uvijek ista — niste jedine i niste same u borbi s neplodnošću.
Prosječna dob rađanja prvog djeteta se povećava
Ključni čimbenik na koji i stručna javnost najviše upozorava jest sve veća dob žena u prvoj trudnoći. Za to postoji nekoliko razloga — mladi žele više od života, duže vrijeme obrazovanja, karijera, financijska nestabilnost, stambeni problem itd. Plodnost žene opada s godinama. Nakon 35. godine vjerojatnost začeća gotovo je upola manja nego u 25. godini života. Uzrok leži u smanjenju broja folikula i kvalitetnih jajnih stanica, koje se s godinama smanjuju zbog mnogih čimbenika, a te promjene još su i izraženije nakon 35. godine života. I kod muškaraca i kod žena na plodnost negativno utječu pušenje, pretilost, nezdrav način života i prekomjerna konzumacija alkohola.
Tome možemo dodati i druge razloge neplodnosti, kao što su poremećaji menstrualnog ciklusa, izostanak ovulacije, loša prohodnost jajovoda, spolno prenosive bolesti i reproduktivne bolesti poput endometrioze. Kod muškaraca se u većini slučajeva radi o lošoj kvaliteti ili nedostatku sjemena. Možemo zaključiti da plodnost više nije nešto što se samo po sebi razumije i da trudnoća ne dolazi uvijek preko noći.
Je li rješenje u izvantjelesnoj oplodnji ili zamrzavanju stanica?
U inozemstvu se kod mladih žena širi trend zamrzavanja i čuvanja jajnih stanica, koje onda mogu iskoristiti u kasnijim godinama kada se odluče za trudnoću. Mnogi polažu mnogo nade na metode umjetne oplodnje u budućnosti.
Međutim, uspješnost svakog postupka je između samo 25 i 30%, a ovisi i o razlogu neplodnosti para. Svaki ciklus prate brojni pregledi, jake hormonske terapije, neizvjesnost i iščekivanje.
Čuvanje stanica je u zapadnom svijetu već uhodana praksa. Uglavnom ga koriste mlađe žene koje žele zatrudnjeti u budućnosti i koje su svjesne osjetljivosti plodnosti. Na taj način imaju spremne zdrave jajne stanice, čak i ako se odluče zatrudnjeti u zrelijoj dobi. To je prije svega način da žena ili muškarac mogu dobiti dijete nakon što prebole rak ili druge teške bolesti.
Briga za plodnost je u tvojim rukama
O neplodnosti govorimo kada par ne zatrudni nakon godinu dana pokušavanja redovitim nezaštićenim spolnim odnosima. Ipak, nemojte čekati i djelujte odmah jer neplodnost je i bitka s biološkim satom žene.
Važno je promatrati svoje tijelo i prije nego se odlučimo imati dijete. Za žene je ključno da je menstrualni ciklus reguliran i da imaju ovulaciju. Bez ovulacije par ne može uspješno začeti. Uredan menstrualni ciklus rezultat je uredne hormonske ravnoteže i pravilnog rada štitnjače, što se može provjeriti jednostavnim pretragama krvi. Muškarcima savjetujemo da obrate više pažnje na pravilno spuštene testise i moguća oštećenja testisa iz djetinjstva. U svemu tome važnu ulogu igraju i opće zdravstveno stanje organizma, primjerena tjelesna težina i zdrav način života sa što manje stresa.
Ubrzani tempo života otežava unošenje svih prijeko potrebnih vitamina i minerala s hranom. Zato možete uzimati kvalitetne i provjerene dodatke prehrani koji dokazano pozitivno utječu na plodnost. Oni mogu pomoći pripremiti tijelo za začeće ili regulirati hormonsku aktivnost, povećati broj spermija i tako olakšati prirodno začeće, koje je ipak ugodnije i za tijelo i vas kao par od hormonskih tretmana.
Komponenta koju treba uzeti u obzir pri uzimanju dodataka prehrani je vrijeme. Prirodni sastojci sporije djeluju na organizam i zato je važna ustrajnost. Preporuča se da ih koristite najmanje 3 mjeseca. Sastojci koje preporučamo su cink, vitamin B6 i vitamin C, folna kiselina, selen i željezo. Paziti morate da spolne odnose imate u pravim danima, da ste opušteni i da se u slučaju problema informirate. Odmor, joga, meditacija, a posebno dobar odnos s partnerom/icom također imaju pozitivne učinke na tijelo.
Čak i ako začeće prirodnim putem ne uspije, briga o zdravlju može uvelike povećati vaše šanse za začeće umjetnom oplodnjom.